Kolo je zatvorenog tipa, držanje ruku je lijeva preko desne. Kreće se u lijevo, lijevom nogom na komande: „kreni“ ili „nalivo“. Laganim tempom, tri koraka naprijed a četvrti desnom nogom natrag. Pjesma je najčešće pratila korak iako se, ovisno o počimatelju, znalo pjevati u različitom tempu s korakom. Tada bi se naročito pazilo da se u koraku ne pogriješi. Ukoliko bi se to dogodilo kolovođa bi zaustavio kolo i krenulo bi se ispočetka.
Kolo bi uvijek poveo momak koji se isticao lijepim glasom. On bi zapjevao, drugi bi prihvatili pjesmu i hvatali se u kolo. Ili bi samo pozvao riječima: „Vataj se u ličko kolo.“ U kolo su u početku ulazili mlađi. Postojala su pravila gdje tko stoji u kolu. Sestre su obično stajale uz braću ili uz majke, a isto tako bi mladi momci stajali uz svoje majke. Djevojke koje su prvi put ušle u kolo bile su na pogledu svima, a njihove majke ili tetke bi dobro pazile koji ih momci ili njihove majke preko kola gledaju. Pazilo se kako bi se ponašale, jer se držalo do skromnosti. Zato mlade djevojke nikad nisu vodile pjesmu u kolu. Ako bi žena povela pjesmu bila je izazvana od nekog u kolu ili je bila udovica. Kod mladića koji su prvi put u kolu, bilo je drugačije oni su se trebali pokazati, biti dominantni držanjem, ponekad bi i poveli pjesmu kada bi se kolo razigralo. Često bi se u kolo naknadno uhvatila majka do kćeri ukoliko joj se ne bi svidio momak koji stoji do njezine kćeri.
Kolovođo materina rano
Ti povedi kolo polagano.
Što bećara u srce udara
Litra vina i curica fina.
Mala moja preko kola stani
Da te moje oko nanišani.
Reci mala il oćeš il nećeš
Da baraba ne dolazi džaba.
Janje moje i ljubavi moja
Zašto mene psuje mama tvoja.
Dođi dragi večeras u prelo
Nema mame sjedit ćeš uzame.
Imam prsten i na njemu slovo
To je slovo ime draganovo.
Kad zapivam ja vako malena
Potekla bi voda iz kamena
Moj dragane da si zašto bio
Iz svog bi se sela oženio.
Oj Božiću jedan u godini
Mala moja jedna u sudbini.
Ide Božić idu lička prela
Sad će bećar tamburom kroz sela
Žena:
Aj kad zapivam gora odjekuje
Aj dragi čuje pa mi se raduje
Muškarac:
Aj čujem draga ne vole me tvoji
Aj ni tebi se ne raduju moji
Aj mala moja svoga ćaću sveži
Aj kad ja dođem na me da ne reži
Žena:
Aj oću dragi sveži i ti svoga
Aj pa nek reže jedan na drugoga
Ovaj korak se ponavlja toliko puta koliko kolovođa izgovara komandu: „Desnom!“ na svakom zadnjem koraku.
Na komandu: „Biž!“ slijed isti korak, bržim tempom, s tim da se na trećem i četvrtom koraku poskoči. Ovdje kolovođa po vlastitoj volji ubrzava ili usporava tempo, pa na primjer. može reći: „Potegni!“ ili „Ljuljaj, ljuljaj!“ a kada malo uspori tempo kreće komanda: „Okreni!“ Sada korak ostaje isti. Na trećem koraku desnom nogom kreće iskorak prema vani s rotacijom tijela za trideset stupnjeva. Pri četvrtom koraku desna noga ostaje u iskoraku s laganim titrajem tijela. Nastavlja se korak komande „biž“ sa okrenutim tijelima prema vani. Kod komande: „Nakrivo!“ korak je isti. Kolovođa rastavlja i krivudanjem sastavlja kolo u prvobitni položaj kada su svi okrenuti licima prema sredini kola. Komanda: „Đikac!“ podrazumijeva da momci rade tvrdi korak u lijevo, lijevom nogom s dva poskoka, na treći korak slijedi doskok, stupački na obje noge i izbačaj desne noge u desnu stranu sa podizanjem koljena. S četvrtim korakom ide stupački doskok na obje noge i izbačaj lijeve noge u lijevu stranu sa podizanjem koljena. Djevojke ovdje rade lagani korak s dva poskoka u lijevo i dva trokoraka. Slijedi komanda: „Biž!“ i nakon nekoliko koraka, na komandu: „Zaustavi kolo!“ kolo staje.
Ovo kolo se rado plesalo, a o kolovođi je ovisilo koliko će kolo trajati jer on je mogao ponavljati komande i diktirati ritam kretanja kola. Sramota je bilo izići iz kola van.
Ili biračko kolo ili ljubikolo, kolo paun, to su sve nazivi ovog kola kojeg su rado igrali mladi u prelima i u svatovima uz različite tekstove ovisno iz kojeg su kraja Like. U selima u okolici Gospića igralo se bimber kolo. Igra se uz glazbu ili samo uz pjevanje.
Kolo je mješovito, zatvorenog tipa. Sastoji se od tri dijela kako u koracima tako i u ritmu pjevanja.
Prvi dio:
Držanje u kolu je za ramena, lijeva ruka sa vanjske strane ramena, a desna sa unutarnje strane ramena. Kreće se u lijevu stranu lijevom nogom šetnjom, Muškarac koji je predložio da se igra kolo ulazi u sredinu i dok se kolo igra on bira djevojku sa kojom će igrati u sredini kola. Pjesma prati korak, a na ponavljanju riječi „vezena“ i „šivena“, napravi se zastoj u koraku kako bi se pratila pjesma. Kolo kreće na početak pjevanja a pjesmu može započeti i muško i žensko. Pjeva se:
Bimber nam je u kolu, u kolu,
Na bimberu košulja,košulja,
sitnim vezom vezena,vezena,
i sa svilom šivena, šivena.
Drugi dio:
Ljubi bimber koga znaš, koga rad imaš!
Nakon ovog teksta kolo stane, djevojke stavljaju ruke na bok i njišu se u lijevu i desnu stranu, a momci stoje i pjevaju. Momak u sredini bira djevojku i izvodi ju u kolo, nastavlja s njom plesati u paru,a mogu stajati i pričati ili mogu šetati po kolu.
Treći dio:
Plesači se ponovo hvataju u kolo rukama kao u početku plesanja. Sada je ritam plesanja brži, kreće se desnom nogom preko lijeve u lijevu stranu sa laganim poskakivanjem (šepanjem) na desnoj nozi. Pjeva se tekst:
To su bili dogovori da se bira tko se voli
Sad se vidi sad se zna koji koga rad ima
Momak i djevojka čučnu u sredinu kola, poljube se, nakon tog momak odlazi plesati u kolo, a djevojka ostaje i nastavlja s biranjem, a kolo kreće ispočetka.
Ako momak ne izabere nikoga ili se dvoumi onda mu se pjeva tekst u kojem on izlazi van iz kola:
To su bili dogovori da se bira tko se voli
Ako nećeš nikoga ,onda biži iz kola
Kolo zatvorenog tipa s manjim brojem plesača (najviše osam), može se igrati u dva kola pa na zadnjem pjevanju spojiti ih u jedno.
Držanje u kolu je na način hvatanja ruku iza leđa u križ. Pleše se uz glazbu ili bez glazbe, uz pjevanje. Ritam kretanja kola je različit na svakom ponavljanju refrena.
Kolo kreće, ukoliko nema glazbe na početak pjevanja, ukoliko se svira, tambura povede jednu dionicu nakon toga kreće pjesma i kretanje kola.
Kreće se lijevom nogom u lijevu stranu, a desna se pridruži . Korak se ponavlja dva puta u lijevu zatim dva puta u desnu stranu uz male titraje u koljenu. Pjeva se:
Igram kolo ne znam što je čini mi se drmeš to je.
Nakon ovog, kolo kreće u bržem tempu u lijevu stranu. Slijedi iskorak i udarac desnom nogom u lijevu stranu uz savijanje u koljenu a lijevom nogom prednjim dijelom stopala u mjestu iza desne noge. Pjeva se:
Oj drmešu kolo moje sviđa mi se ime tvoje.
Ponavlja se četiri puta. Prvo i četvrto pjevanje imaju isti ritam a drugo i treće pjevanje se ubrzava.
Kolo promjenom ritma kretanja dobiva na čvrstoći i ujednačenosti
Napjev za drmeš kolo:
Igram kolo ne znam što je čini mi se drmeš to je
Oj drmešu kolo moje sviđa mi se ime tvoje
Idi milo pitaj oca bi li tebi dao novca
Kako ne bi dao novca kad ja idem za trgovca
Idi milo pitaj strica bi li tebi dao vinca
Kako ne bi dao vinca kad ja idem za jedinca
Sastoji se od šetanog dijela u kojem se pjeva, a kojeg su zvali „drmeš“ i plesnog dijela uz samicu kojeg su zvali „kolo okolo.“ Ova kola se u Kosinju više ne plešu i sjećaju ih se samo stariji ljudi.
Kolo počinje okupljanjem oko osobe koja povede pjesmu:
Drmeš mi je kolo najmilije u njemu sam upoznao dvije.
Pjevajući u isto vrijeme formira kolo na način da stavlja ruke na ramena osobama do sebe, a ostali se pridružuju. Držanje u kolu je zbijeno s rukama na ramenima susjednog plesača. Kreće laganim njihanjem tijela u mjestu lijevo, desno. Dok se pjeva svi se njišu skladno u istom ritmu.. Kad se otpjeva, jedna djevojka povikne: „Iju ju!“ i kolo krene u lijevo. Korak je jednostavan, iskorači se desnom nogom prema sredini kola s tvrdim udarcem stopala o tlo, a lijevom nogom se napravi korak u lijevo, uz male titraje tijela na jednoj i drugoj nozi. Dok se pleše svi su nagnuti prema sredini kola i čvrsto stisnuti jedno uz drugo. Ritam kretanja određuje kolovođa i on ne mora svaki puta biti isti. Ponavlja se osam koraka. Na osmom koraku težina tijela je na lijevoj nozi i kolo stane s kretanjem a počinje s njihanjem u lijevo i to ponovno uz pjesmu. Poslije svakog pjevanja uvijek jedna djevojka podvikne: „Iju, ju!“
Napjevi u Kosinjskom drmešu:
Drmeš mi je kolo najmilije u njemu sam upoznao dvije. Iju ju
Kad zapivam ja vako malena potekla bi voda iz kamena. Iju ju
Po Kosinju popucale ceste od koraka kosinjskih momaka. Iju ju
Pitaju me iz kojeg sam sela iz Kosinja golubica bijela. Iju ju
Oj Kosinju morat ću te slikat ne mogu te zaboravit nikad
Prvi dio: šetnja
Muškarac kreće lijevom nogom naprijed, a žena desnom unatrag, tako otplešu dvanaest šetanih koraka po krugu uz male titraje tijela na svakom koraku. Svirač odsvira dva takta za promjenu koraka i kreće okretanje.
Drugi dio: okretanje
Parovi se vrte na isti korak prema sredini kruga za lijevim ramenom. Muškarac kreće lijevom nogom unatrag prema sredini kruga a desnom radi poluokret. Žena lijevom nogom radi poluokret a desnu privuče k lijevoj. Kreću se naprijed po krugu, šest okreta u dvanaest koraka. Kolo uvijek zadržava formu kruga. Na zadnjem okretaju svirač ponovno odsvira dva takta za prijelaz u šetnju. Svirač određuje ritam kretanja, šetnja je sporijeg ritma a okretaji bržeg.
Izvir-voda izvirala
Sitno trunje izbacala
I u trunju sanduk bijeli
U sanduku lijepa Mara
Lijepa Mara progovara
Ko bi mene izbavio
Taj bi mene poljubio.
Otud idu tri žandara
Nose ključe na rukama
Oprobaše, ne mogaše
Uzdahnuše, pa odoše
Lijepu Maru ostaviše.
Otud idu tri Vlašića
Nose ključe na rukama
Oprobaše, ne mogaše
Uzdahnuše, pa odoše
Lijepu Maru ostaviše.
Otud idu tri Ličana
Nose ključe na rukama
Oprobaše, otvoriše
Lijepu Maru izbaviše
Izbaviše, poljubiše.